Тайбе Юсеин отново стана велик герой на България

0
354

Смелата Тайбе Юсеин направи истински фурор в Букурещ. Тя успя да защити своята титла в категория до 62 килограма и извоюва нов златен медал

Тайбе Юсеин
Златната Тайбе Юсеин

Европейското първенство по борба в столицата на Румъния Букурещ се оказа благодатно за българските спортисти.

Тази година Тайбе Юсеин отново се изправи срещу световната шампионка от миналата година.

Но успя да я срази. Така България доминира над Италия с резултат 4:0. Аурора Кампаня трудно понесе загубата.

Петър Касабов, треньор на женския отбор по борба, направи изявление пред репортер на БНТ в Букурещ. Той каза, че Тайбе Юсеин печели, защото е отлично подготвен състезател и чудесен професионалист. Тези качества й дават сили, увереност и нужното самочувствие, за да побеждава.

Вчера Биляна Дудова направи отлично представяне. В категория до 59 килограма взе златен медал и затвърди своята шампионска титла.

Другите две състезателки Миглена Селишка и Евелина Николова завоюваха сребърни медали.

Мими Христова днес не успя да спечели бронзовия медал в категорията до 57 килограма. Тя претърпя загуба с туш от състезателката на Азербайджан Альона Колесник 15 секунди преди края на оспорваната схватка. Мими Христова се класира на петото място.

Отлично представяне направи и българският щангист Божидар Андреев.

Успехите на Божидар Андреев започват още в началото в изхвърлянето.

В първия си опит той разби европейския рекорд за възраст  до 23 години със тежест 148 кг.

При втория опит си осигурява медал за 153 кг. При третото  излизане не успява да изхвърли 157 кг. Затова получава бронз и равен резултат с Вадим Лихарад от Беларус.

Лидер е албанският щангист Брикен Калия, който изхвърли 3 кг повече от българския състезател.

При изтласкването Божидар Андреев започва със 181 кг. Те му осигуриха медал в самото движение. Изтласка 187 кг и си осигури медал в двубоя. Последният му опит е шампионският. Изтласка 192 кг, които се оказаха европейски рекорд в изтласкването и в двубоя.

Среброто спечели Брикен Калия за 339 кг, а бронзовият медал остана за Вадим Лихарад  с 335 кг.

Отличията на победителя и на неговите подгласници връчи лично Неделчо Колев – президент на Българска федерация по вдигане на тежести.